Стрийська Єпархія УГКЦ

Офіційний медіаресурс

У Стрию вшанували жертв, закатованих у Стрийській тюрмі

У неділю 23 червня 2019 року, на території Меморіального комплексу “Борцям за волю України” у м. Стрию відбулося вшанування пам’яті невинно убієнних жертв комуністично-більшовицького режиму, замордованими у Стрийській тюрмі у червні 1941 року. Поминальну молитву за загиблими синами України відслужили священики міста Стрия, на чолі з протопресвітером деканату міста Стрий о. Мироном Гринишиним. Присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання та поклали квіти й запалені лампадки.

Довідка:

Стрийську тюрму було збудовано наприкінці XIX сторіччя. Тоді вона була розрахована на 300 місць. З 1919 по 1939 слугувала для польської влади. З 1939 по 1941 рік вона була в’язницею НКВД. Після відступу радянських військ, на території тюрми було знайдено багато тіл загиблих. Більшість з них були поховані родичами з навколишніх сіл, проте 57 з них захоронені в братській могилі.

Під час німецької окупації тюрма слугувала новим господарям. Точної цифри жертв в’язниці не знає ніхто, достеменно відомо лише про 23, проте їх кількість більша. Після Другої світової війни до 1963 року вона була кримінально тюрмою. Відтак, тут організували виправну колонію для дівчат, яку було закрито влітку 1990 року. У 1991 році після розкопок — споруджено Стіну скорботи і могилу-саркофаг. Протягом наступних 13 років приміщення тюрми перейшло у підпорядкування податкової інспекції та інших міських служб.

Масштабні розкопки на території тюрми проводилися в 1991 році. Тоді було знайдено тіла 255 жертв.

джерело: stryi.in.ua