Стрийська Єпархія УГКЦ

Офіційний медіаресурс

Історія заснування

Сучасні адміністративно-територіальні округи Стрийської єпархії мають християнське історичне минуле. Теперішня частина Миколаївського, Городоцького і Стрийського районів належала до Перемисько-Самбірської єпархії. Інша (більша) частина сучасного Миколаївського, Городоцького, Стрийського, Миколаївського, Жидачівського і Перемишлянського районів відносилась до Львівської архиєпархії. Незначна частина парафій Перемишлянщини належала до Станіславської єпархії.

У зв’язку з приєднанням Західних областей України до складу СРСР у 1939 році, частина Перемиської єпархії з єпископською столицею у Перемишлі відійшла до складу Польської Народної Республіки, а інша її частина — Самбірська, увійшла до складу УРСР.

З усталенням кордону 1945 року відбувся перерозподіл областей. У 1946 році на території Дрогобицької області було створено Дрогобицько-Самбірську єпархію Російської Православної Церкви, як спадкоємницю давньої Перемиської єпархії, а точніше її Самбірської частини.

З 1989 року, коли почалось відродження УГКЦ в Україні, Стрийський, Жидачівський, Миколаївський, Городоцький та Перемишлянський райони увійшли в склад Львівської архиєпархії УГКЦ.

Рішенням Синоду єпископів УГКЦ, що проходив 16-21 липня 2000 року в Бучачі, створено Стрийську єпархію УГКЦ. Престольним містом єпархії є Стрий, а Катедральним собором — храм Успіння Пресвятої Богородиці.

Декретом (Прот. № Р 2000/840) Глави УГКЦ Блаженнішого Любомира (Гузара), проголошено про заснування Стрийської єпархії Української Греко-Католицької Церкви. До складу єпархії ввійшли п’ять районів Львівської області (Стрийський, Жидачівський, Городоцький, Перемишлянський, Миколаївський).

Декретом (Прот. № Р 2000/798) Глави УГКЦ Блаженнішого Любомира (Гузара), Єпископом Стрийської єпархії призначно Преосвященного Владику Юліяна (Ґбура).

20 січня 2010 року, Папа Венедикт XVI призначив Апостольським Адміністратором ad nutum Sanctae Sedis Стрийської єпархії УГКЦ Владику Тараса Сеньківа, ОМ.

2 квітня 2014 року, Святіший Отець Франциск, взявши до уваги рішення Синоду Єпископів УГКЦ, дав свою згоду на канонічне обрання Синодом Єпископів владики Тараса Сеньківа Єпархом Стрийським. Цього ж дня Святіший Отець Франциск дав свою згоду на канонічне обрання Синодом Єпископів на єпископа та призначення на Єпископа-помічника Стрийської єпархії о. Богдана Манишина.


Герб Стрийської Єпархії

Щит увінчує золота з червоним підбиттям єпископська мітра, щит накладено на золоті єпископський жезл, хрест і панагію.

Святий Яків фігурував від 15 ст. на гербі м. Стрия, адміністративного центру єпархії. 5 золотих зірок уособлюють 5 територіальних районів Львівської області (Стрийський, Миколаївський, Городоцький, Перемишлянський і Жидачівський), які входять до складу Єпархії.

Позащитові елементи відповідають єдиній системі церковно-територіальних гербів.

 

Перший єпископ Стрийської єпархії – Преосвященний Владика Юліян Ґбур

Преосвященний Владика Юліян Ґбур народився 4 грудня 1942 року в с. Брижава, біля Перемишля (Польща). У 1947 році, разом з батьками під час операції «Вісла», переселений на північ Польщі. Навчався в Малій духовній семінарії впродовж 1958-1962 рр. 1962 року вступив до спільноти Божого Слова (SVD). Священичі свячення отримав з рук Кардинала Адама Козловецького 21 червня 1970 року.

З 1970 по 1973 рік Владика Юліян був сотрудником греко-католицької парафії в Кракові, з 1973 по 1994 рік — парохом греко-католицької парафії в Гурово-Ілавецьке, з 1982 року по лютий 1991-го — деканом Ольштинського деканату (Польща), з квітня 1991-го по червень 1994-го — генеральним вікарієм Перемиської єпархії УГКЦ.

Єпископська хіротонія Владики Юліяна відбулась 7 липня 1994 р. в Архикатедральному соборі св. Юра у Львові. Святителями були: Блаженніший Мирослав-Іван Кардинал Любачівський, Предстоятель УГКЦ, Архиєпископ Іван Мартиняк, Митрополит Перемисько-Варшавський, та Преосвященний Владика Филимон Курчаба, Єпископ-помічник Львівський.

Надалі Владика Юліян виконував такі служіння:

  • 1994-2000 рр. — Єпископ-Помічник Львівської Архиєпархії;
  • 1994-1997 рр. — Генеральний Вікарій Львівської Архиєпархії;
  • 1995-1996 рр. — Секретар І сесії Патріаршого Собору УГКЦ;
  • жовтень 1996 р. – 2000 р. — Секретар Синоду єпископів УГКЦ;
  • лютий-червень 2001 р. — Голова оргкомітету з приїзду Святішого Отця Івана Павла ІІ в Україну (23-27 червня 2003 р.).
  • від листопада 2000 р. — Єпарх Стрийський УГКЦ;
  • з вересня 2002 року — Голова Комісії суспільних комунікацій і культури Синоду єпископів УГКЦ;

20 січня 2010 року, згідно з кан. 233 § 1 ККСЦ, повідомлено, що Папа Венедикт XVI, у зв’язку зі станом здоров’я, відкликав Владику Юліяна від виконання уряду Єпарха Стрийської єпархії.

Після важкої недуги упокоївся в Бозі 24 березня 2011 року.

Герб Владики Юліяна

У щиті на синьому полі срібний хрест і чотири золоті черепашки, у золотій главі крокує чорний ведмідь. Щит розміщений на пурпуровій мантії, підбитій горностаєм та увінчаній золотою митрою з червоним підбиттям.

Обабіч щиту — єпископський жезл та хрест золотого кольору, під щитом синя стрічка із золотим написом «Спаси, Господи, люди Твоя» у старослов’янському написанні.

Срібний хрест і золоті черепашки на синьому полі уособлюють Стрийську Єпархію (на гербі м. Стрия зображений св. Яків, атрибутом якого вважається черепашка). Чорний ведмідь вказує на походження Владики з Перемишля (ведмідь фігурує на гербі цього міста).