Стрийська Єпархія УГКЦ

Офіційний медіаресурс

Єпархіяльний інститут душпастирства подружжя та сім’ї святих Йоакима і Анни

Сім’я — це первинна клітина людського суспільства, яка виступає місцем зустрічі чоловіка та жінки, Бога й людини, особи та суспільства. Це одне із найбільших благ Церкви й народу, адже «…спасіння людини і людського та християнського суспільства тісно пов’язане з добрим становищем подружньої та сімейної спільноти» (Gaiudium et Spes, 47). Це рівно ж унікальний феномен, який за волею Творця через дар плідності покликаний бути колискою кожного нового людського життя.

Сьогодні, однак, внаслідок численних глибоких перемін у культурі, суспільстві, економіці чи в світовій політиці основи інституції сім’ї зазнали розхитування. Додаткової складності додали ще й новітні антисімейні ідеології, які під прикриттям захисту свободи та статевості людини мають за мету викривити автентичний образ подружнього союзу чоловіка та жінки, або ж знищити його остаточно.Особливу загрозу несе сьогодні так звана гендерна ідеологія, яка заперечує об’єктивність існування фізичної статі, представляючи її виключно як плід власного вибору. Яскравим прикладом дії цієї ідеології вже в Україні були нещодавні дебати у Верховній раді стосовно конституційного визначення подружжя. Центральним пунктом цієї дискусії було словосполучення «союз чоловіка та жінки», яке окремі кола наших політиків хотіли замінити на «союз двох осіб», і тим самим надати в найближчому майбутньому можливість легалізації так званих одностатевих шлюбів.

Нажаль, Україна й надалі продовжує очолювати групу країн за високоюкількістюабортів Україна все ще належить до тих країн, у яких щороку відбувається найбільше абортів. Контрацептивна індустрія також набирає все більшогорозвитку. У тандемі ці явища – аборти та контрацепція – нівечать обличчя подружньоїспільноти, яка покликана бути колискою життя, та спотворюють правду про людську статевість, оскільки відкидають багатогранність цього Божого дару й применшують його виключно до легкодоступного джерела задоволення.

Збільшується число пар, які живуть на віру, тобто без державної реєстрації шлюбу та не приймаючи Тайни Подружжя. Вони не бажають брати на себе відповідальність за життя іншої особи, натомість хочуть всіляко випробувати чи може радше використати її. Такі люди хочуть завжди мати можливість викреслити одну особу із свого життя, якщо раптом вона не пройде випробування, і замінити її іншою. Очевидно, такий підхід до подружніх відносин утверджує користолюбство й егоїзм, і аж ніяк не допомагає цим людям зростати у правдивій любові та скріплювати подружню спільноту.

Втрачається відчуття солідарності та взаємодопомоги між поколіннями. Багато батьків не усвідомлюють своєї місії і занедбують важливі обов’язки щодовласних дітей: дати всебічну опіку та дбати про належне інтегральне виховання.Відтак діти часто стають жертвами негативної моральної поведінки власних батьків. Як наслідок,згодом батьки залишаються покинутими при живих дітях. Живучи у цій ситуації, численні сім’ї переживають велику непевність та занепокоєння стосовно їхніх базових завдань та основних сімейних цінностей.

Свого часу Глава нашої Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук_ сказав: «Колись українська сім’я врятувала Церкву, тепер святим обов’язком Церкви є врятувати сім’ю». Церква, просвітлена вірою, з новою силою сьогодні покликана проголошувати Євангеліє подружжя та сім’ї, аби наново привідкрити велику цінність і автентичний зміст Богом створеного союзу чоловіка та жінки. Непростими є сьогоднішні виклики перед інституцією сім’ї, ворог з усіх сил намагається знищити цю Богом дану інституцію– однак правда і Бог є сильнішими.

Для ефективнішого здійснення цього завдання оновлення образу подружнього союзу та проголошення Євангелія сім’ї владика Тарас (Сеньків), Єпарх стрийський, прийняв рішення про створення Єпархіального інституту душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни. Ця інституція має за ціль об’єднати навколо себе різного роду фахівців для реалізації широкомасштабної стратегії проголошення Божого задуму щодо подружжя та сім’ї.

Діяльність інституту здійснюється у чотирьох напрямках: пасторальний, науково-дослідницький, формаційний та консультативний. Його структурні підрозділи мають завдання створювати сімейні порадні, розвивати та підтримувати сімейні рухи, організовувати різного роду конференцій на подружню і сімейну тематику.

Великий акцент зробленона ґрунтовній підготовці наречених до Таїнства подружжя. З цією метою вже реорганізовано та поставлено на вищий рівень діяльність Центру передподружнього приготування. На території Стрийської єпархії діють дев’ять відділень даного Центру. У кожному з них працюють і викладають висококваліфіковані фахівці, створено належні умови для молодят, щоб вони змогли пройти добрий вишкіл і були готовими – не зважаючи на різні виклики, труднощі та інвазію антисімейних ідеологій – укласти міцне подружжя і прожити щасливе сімейне життя.

Єпархіальний інститут душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни запрошує до співпраці усіх людей доброї волі, які вірять у високе покликання сім’ї і мають у пріоритетах своєї діяльності поширення правди про Божий задум щодо подружнього союзу чоловіка та жінки.


Центр передподружнього приготування

Католицька Церква звертає особливу увагу на те, що однією із дієвих запорук утворення міцного та щасливого подружжя є належне приготування до Святого Таїнства подружжя. В одному із своїх поучень Папа Франциск каже, що у сучасному світі, який щораз більше пронизує культура минущості й тимчасовості стосунків між чоловіком і дружиною, лише відважні люди насмілюються творити тривалі подружні відносини та справжню сім’ю. Церква покликана створити якнайкращі умови для плідного приготування до майбутнього життя подружнього та сімейного життя. Добре приготування для багатьох пар може створити передумови для подальшої євангелізації і поглиблення віри вже у подружжі. Приготування до Святого Таїнства Подружжя Папа називає інтегральною частиною усієї сакраментальної процедури укладення подружжя.

Саме це завдання виконує Центр передподружнього приготування – організовує належну підготовку наречених до подружнього життя. Тут працюють і викладають висококваліфіковані фахівці, створено зручні умови навчання для молодят, щоб вони змогли пройти добрий вишкіл і були готовими – не зважаючи на різні виклики, труднощі та інвазію антисімейних ідеологій – укласти міцне подружжя і прожити щасливе сімейне життя. Курси приготування до подружжя дають можливість краще усвідомити покликання, яке Господь Бог дає кожній подружній парі, ознайомитися із навчанням Католицької Церкви про шлюб та сім’ю, а також сприяють глибшому розумінню Святого Таїнства Подружжя.

Систематична душпастирська праця у сфері передподружнього приготування на теренах Стрийської єпархії започаткована у 2002 році. Впродовж кількох років було створено Центри передшлюбної катехизації, які здійснювали завдання безпосереднього приготування наречених до прийняття Святого Таїнства Подружжя. У жовтні 2010 р. дані центри були реорганізовані у Центр передподружнього приготування Стрийської єпархії УГКЦ.

У 2016 році Владика Тарас (Сеньків) заснував Єпархіальний інститут душпастирства подружжя та сімї свв. Йоакима і Анни Стрийської Єпархії УГКЦ. З того часу Центр передподружнього приготування увійшов у структуру цього інституту та став одним із його підрозділів.

Сьогодні Центр складається із дев’яти відділень, діяльність яких охоплює всю територію Стрийської єпархії. Відповідно до Декрету про обов’язковість проходження навчання наречених у Єпархіальному інституті душпастирства подружжя та сім’ї святих Йоакима і Анни, від 24 січня 2017 року, усі, хто має намір прийняти Таїнство Подружжя на теренах Стрийської єпархії, повинні у відовідному порядку пройти навчання в одному із відділень Центру передподружнього приготування Єпархіального інституту душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни. У разі, якщо такої можливості немає, із виправданих причин (місце проживання, специфіка праці), дане навчання можна пройти в компетентних структурах інших єпархій УГКЦ. Однак, в такому випадку, наречені зобов’язані, завчасно звернутися до ректорату Єпархіального інституту душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни, та потвердити свої знання щодо вчення Католицької Церкви про шлюб та сім’ю.

Повний курс навчання у відділеннях Центру передподружнього приготування триває 3 суботи поспіль, і в сукупності складає 12 год. Навчальна програма складається із таких предметів:

 • Бог і людина
 • Богослов’я подружжя
 • Психологія подружжя і сім’ї
 • Канонічне і цивільне подружнє право
 • Біоетичні аспекти подружжя та сім’ї
 • Відповідальне батьківство

Контактні дані відділень Центру передподружнього приготування

Стрийське відділення
 • м. Стрий, вул. Т. Шевченка, 80, приміщення єпархіального управління Стрийської єпархії
 • Телефон: 097 674 9698
Миколаївське відділення
 • м. Миколаїв, пл. Ринок, 23, приміщення Миколаївської гімназії
 • Телефон: 097 459 5960
Новороздільське відділення
 • м. Новий Розділ, вул. Шептицького, приміщення Катехитичного класу при парафії Різдва Пресвятої Богородиці
 • Телефон: 097 671 6238
Перемишлянське відділення
 • м. Перемишляни, вул. Підвальна, 24, приміщення Катехитичного класу спільноти «Адонай» при парафії Святого Миколая
 • Телефон: 098 488 8040
Бібрське відділення
 • м. Бібрка, вул. Церковна, 1, приміщення Народного Дому
 • Телефон: 096 854 8081
Городоцьке відділення
 • м. Городок, вул. Мартовича, 1, приміщення Малої академії мистецтв
 • Телефон: 097 668 2968
Ходорівське відділення
 • м. Ходорів, вул. Грушевського, 29, приміщення Будинку Просвіти
 • Телефон: 067 706 2956
Жидачівське відділення
 • м. Жидачів, вул. Шашкевича, 44приміщення Катехитичного класу при парафії Воскресіння Господнього
 • Телефони: 063 174 6464, 096 036 7171
Великолюбінське відділення
 • смт. Великий Любінь, вул. Львівська, 174-а, Катехитичний клас при парафії Святого Миколая
 • Телефон: 097 503 3639

Сімейна порадня

Реалізація подружнього покликання вимагає постійної наполегливої праці, зростання у любові, утвердження в чеснотах, які мають збагачувати щоденне життя сімейної спільноти. Дуже добре, коли на цій дорозі сім’ю супроводжують досвідчені спеціалісти у відповідних галузях або просто ті люди, які життєвим прикладом вже показали і доказали свою вірність сімейним цінностям. Такий супровід допомагає краще пізнати різні аспекти подружніх відносин і сімейних стосунків, глибше усвідомити дорогу, до якої кличе Господь Бог, як також отримати конкретні поради та натхнення для постійного зростання.

З іншого боку, в наш час багато подружніх пар і сімей переживають різного роду виклики, труднощі чи навіть кризи відносин. Зазвичай, вони не можуть самотужки знайти розв’язки таких ситуацій. Коли вони заангажовані у якийсь критичний процес, їм важко побачити правильний вихід та зробити крок до позитивного вирішення тих чи інших проблем. У такому разі потрібна порада людини, яка допоможе адекватно оцінити ситуацію і підкаже, у якому напрямку варто рухатися, щоб подолати кризу. І часто для позитивної розвязки потрібна не лише доброзичлива порада когось із друзів, а й професійна консультація фахівців відповідної галузі.

З огляду на такі потреби, Єпархіяльний інститут душпастирства подружжя та сім’ї свв. Йоакима і Анни створив Сімейну порадню у м. Стрий, яка діє у приміщенні управління Стрийської єпархії УГКЦ (м. Стрий, вул. Шевченка 80).

Порадня надає консультації у таких напрямках:

 • Курси для вагітних
 • Навчання  методу розпізнавання плідності
 • Консультації сімейного психолога
 • Реабілітація воїнів АТО
 • Фінансова грамотність
 • Юридичні консультації

Контакти інституту

Адреса: Україна, Львівська обл., Стрий, вул. Шевченка, 80, а/с 49

Тел.: (068) 897 02 20, (093) 148 84 81

Електронна пошта: eparchyinstitute@gmail.com

Офіційна веб-сторінка: www.eidps.org.ua