Стрийська Єпархія УГКЦ

Офіційний медіаресурс

«Покликання на гостину – це покликання до взаємності з Богом», – владика Тарас

27 грудня 2020 року, в Неділю Праотців, Преосвященний владика Тарас Сеньків, Єпарх Стрийський очолив Божественну Літургію в Катедральному храмі Успіння Пресвятої Богородиці в м. Стрию.

У проповіді, роздумуючи над духовним змістом Євангельського читання неділі – притчі про запрошених на вечерю, владика Тарас сказав: «Коли Христос говорив про те, яким є Царство Боже, то передусім звертався до образу гостини, вечері, весілля… Безперечно, коли Христос говорив цю притчу своїм слухачам, вони напевно розуміли це в контексті історії Ізраїля. Ми сьогодні можемо розуміти трохи інакше – в контексті покликання до віри. Але передусім запитання стоїть про те, яким є Господь, яким є господар з цієї притчі? Тут виглядає, що «одні не послухали, ну добре, покличу собі інших». Але хіба серед тих інших, що Він кличе на гостину, немає ще гірших? Ті, що покликані, з огляду на поле, на маєток, на родину зневажили, погордували запрошенням господаря. А тут Він кличе усіх підряд».

Продовжуючи, єпископ зазначив: «Коли Христос говорить про те, яким є Бог він використовує інструмент або словник людського досвіду. Бог стається людиною для того, щоб зрозуміло передати правду про себе, але Він завжди є більший, і жодна людська мова, жодний людський досвід не може нам відкрити яким є Бог у своїй повноті, це завжди залишається трошки загадкою. Хоч Бог став людиною, але він не є людиною, а натомість хоче, щоб ми стали подібними до Нього».

«Доки люди живуть у цьому світі, Бог нікого не судить і в багатьох ситуаціях, коли ми дивимося як Він чинить, нам здається, що нема гармонії, але вона є. Бог нікого не судить – Він буде судити на Страшному Суді, і це не Він буде судити, але саме людське життя і сумління буде свідчити чи воно здатне чи не здатне увійти у взаємність з Богом. І тут найголовнішою є саме ця здатність увійти у взаємність. Тому, в сьогоднішньому Євангелії не є важливо, чи були гідні ті, кого Господь кликав, але йдеться про стосунок, взаємність. Вона визначає хто буде спасенний, а хто ні. Сьогоднішнє Євангеліє не є про доброго, злого чи жорстокого господаря чи негідних гостей або тих кого потім покликали. Тут головне стосунок», – вів далі проповідник.

«Мусимо усвідомити, що покликання на гостину для кожного з нас – це покликання до взаємності з Богом, до формування нашого особистого стосунку з Богом. Яким Бог є, ми побачимо, коли увійдемо в його Царство, а зараз ми відкриваємо для себе Бога, який іде нам на зустріч, котрий не є людиною, який є таємницею, незбагненним. Бог не хоче приголомшити людину об’явленням своєї безмежної дійсності, Він об’являється нам як людина і говорить до нас у просторі людського досвіду, словами і поняттями, якими ми щодня формуємо розуміння нашого особистого життя. Він не є людиною, але хоче нас запросити, щоб ми стали подібні до Нього, насамперед у стосунку», – наголосив владика Тарас.

На думку єпископа, найстрашніше, що може винести вирок на Страшному суді людині, яка була запрошена, але не вступила у цю єдність з Богом – це передусім безбожність, заперечення або ігнорування Бога, друге – це гнів і ненависть, які не є чужими нашому суспільству і є причиною величезної катастрофи, бо те, що руйнує стосунок людини з Богом обов’язково руйнує стосунок людини з людиною. А третє – це окультизм, поклоніння не Богу, а його противникові або намагання спонукати Бога бути таким, яким люди хочуть Його мати, користати з Нього.

«Тому, сьогоднішня неділя готує нас до приходу Христа, до глибшого розуміння таємниці Христового Різдва. І в цій таємниці якраз об’являється Бог у своїй доброті, милосерді, щирості, відкритості, у своєму прагненні запросити людину до взаємності і торкнутися людського серця не чудесами, але постаттю маленького Дитятка, котре потребує людського захисту. Це відкриває Божу щедрість, тому що Бог Отець свого Сина дає нам на руки, а отже, потребує нас. І коли Він дає – Він людині довіряє. Просімо Бога, щоб ми ніколи у своєму житті Його довіру до нас не змарнували», – сказав владика Тарас завершуючи проповідь.

Прес-служба Стрийської єпархії