Стрийська Єпархія УГКЦ

Офіційний медіаресурс

Відбулася ІХ Всеукраїнська проща духовенства УГКЦ до Перемишлян

20 травня 2020 року, відбулася IХ проща духовенства УГКЦ до Перемишлян, де своє служіння здійснював блаженний священномученик отець Омелян Ковч – покровитель душпастирів УГКЦ. Божественну Літургію в прокатедральному храмі святого Миколая Чудотворця очолив Преосвященний владика Тарас, Єпарх Стрийський у співслужінні єпископа-помічника владики Богдана та священнослужителів храмів м. Перемишляни.

У своїй проповіді, владика Тарас зазначив, що цьогорічна проща є особливою, оскільки у зв’язку з епідемією коронавірусу, священнослужителі, які щороку численно приїжджали до Перемишлян, немають можливості особисто стати її учасниками та торкнутися у цьому храмі джерела ласк і свідоцтва свого небесного покровителя. Саме тому, Архиєреї і присутні священники служили Божественну Літургію в імені всіх душпастирів УГКЦ та випрошували у Бога ласки прослави славою святих блаженного отця Омеляна, а в нього просили заступництва перед Господом для всіх душпастирів, які в цей непростий час несуть своє служіння, даючи свідоцтво Божої близькості до людини, котра проживає хвилі випробування.

У контексті епідемії коронавірусу єпископ зазначив, що усвідомлення смертельної небезпеки та стан вимушеної ізоляції викликає в особистому та суспільному просторі життя людини вакуум любові, який наповнює страх за себе і страх з інших. Однак випробування обставинами в яких ми живемо, є дуже важливими для нас, бо в них ми можемо пізнати, якими ми є насправді та місце, яке Бог має у нашому житті.

За словами проповідника, отець Омелян Ковч дав своє неповторне свідчення віри у часі «епідемії смерті» Другої світової війни, коли страх і ненависть витворювали вакуум любові у людських серцях. Він став душпастирем для всіх, дієвим дотиком співчуття, солідарності і прикладом людяності, свідком Христа, який прийшов до страждаючих людей, і не врятував їх тим, що усунув страждання, але тим, що страждав з ними і дав їм силу страждання гідно пережити. Отець Омелян Ковч вступив у пекло Майданека, ставши для ув’язнених останньою потіхою та провідником до вічності, і там, серед всіх стражданнь, як він сам свідчить, зустрів Бога.

Сьогодні епідемія короновірусу зрівняла всіх: багатих та бідних, пануючих і безправних. Поставила у центр уваги питання про вартість життя і сенс смерті, нагадала про вічність та про те, що благополуччя одних, через брак справедливості, часто оплачене стражданнями невинних. Тож страхи і небезпеки сучасної ситуації мали б стати для людства мотивом об’явлення правди про власну дійсність та спонукою у своїй історії шукати Бога. Світ і ми вийдемо з цього випробування іншими тільки тоді, коли кожен з нас і людське суспільство в цілому, віднайде у своєму житті Бога, котрий є близько.

Друга річ, яка, на думку владики Тараса, є сьогодні важлива для християн у цій ситуації – це по новому збагнути себе Церквою. Ізоляція, яка позбавила можливості ходити до храму, є викликом по новому усвідомити, що означає бути християнином, тим, через кого Церква є присутня і діяльна у світі. У цій ситуації, за словами проповідника, маємо вчитися живої довіри до Богові, відваги слухати Його, усвідомлюючи що наша віра – це не формальність, не традиція чогось, що передається з покоління в покоління як знак ідентифікації, але щось набагато важливіше, що становить суть особистості і сенс життя людини.

Завершуючи проповідь, архиєрей закликав усіх, нести подих любові у вакуум живого стосунку між людьми. Лише тоді ми відкриємо правду про себе і зрозуміємо, що наше життя буде мати вартість, коли проживемо його подібно як Христос, коли навчимося жити так, як прожив великий покровитель душпастирів о. Омелян Ковч, коли ми навчимося жити для інших. Саме у мистецтві жити для інших і спочиває зміст поняття любити.

Після закінчення Літургії, владика Тарас подякував всім за спільну молитву, а владика Богдан у свою чергу додав: “Сьогодні ми є тут, щоб в особливий спосіб сказати, що Боже свято, торжество правди і любові завжди буде. Це запевнення дав нам Омелян Ковч, котрий жив Божою волею, розділяв долі мільйонів тогочасних людей, та зміг також дати згоду на свою смерть в силі віри у воскресіння. Він міг прийти до людей, які страждали, і сказати: “Тут я бачу Бога”.

На завершення, парох храму о. Віктор Мельник подякував єпископам та священикам за спільну молитву. А насамкінець, усі разом відспівали Величання до блаженного священномученика отця Омеляна.

Прес-служба Стрийської єпархії
Світлини: Оля Маркевич