Стрийська Єпархія УГКЦ

Офіційний медіаресурс

Владика Тарас: “Наше спасіння і кожна наша перемога над злом черпає силу в імені Ісуса”

Проповідь владики Тараса, виголошена в часі Божественної Літургії у храмі Благовіщення Пречистої Діви Марії в м. Стрию, в день Обрізання ГНІХ та св. Василія Великого 14 січня 2021 року.

Усі події земного життя нашого Спасителя мають для нас особливе значення. В цей день Церква святкує свято Найменування та Обрізання Господа нашого Ісуса Христа. Рівно ж, сьогодні відзначаємо пам’ять св. Василія Великого і «старий» Новий рік, з молитвою та вдячністю вкладаючи у руки Божого Провидіння наше майбутнє.

Ім’я Бога є «Сущий». Воно є ствердженням Його існування. Згідно Спасительного Провидіння, Єдиносущний Син Небесного Отця прийняв людську природу, щоб звільнити її з під влади гріха та смерті. На 8-й день після свого народження Божий Син обрізанням, згідно закону Мойсея, та нареченням імені був причислений до союзу ізраїльського народу з Богом.

Небесний Отець через Архангела заповідає його ім’я: Ісус – «Господь спасає». В імені «Ісус» – об’явлення усієї правди про Бога. Печаттю Його славного імені є скріплене «сповнення Закону та пророків» та встановлений Новий заповіт Бога з людством у вірі. У ньому Бог Отець висловлює все, що нам дарує. «Той, Хто є» зволив стати Еммануїлом, «Богом з нами». «Сущий» проголошує себе нашим Спасителем, щоб ми стали сопричасниками його життя. Адже в Ісусі «враз з людською природою живе вся повнота Божества». «І нема ні в кому іншому спасіння, бо й імені немає іншого під небом, що було дане людям, яким ми маємо спастися».

Ісус згодом своїм учням скаже: «Чого б ви тільки попросили в Отця мого, – він дасть вам у моє ім’я». Перед вознесінням на небо Ісус Христос дає обітницю: «А ось чуда, що будуть супроводити тих, які увірують: Ім’ям моїм виганятимуть бісів, будуть говорити мовами новими; гадюк руками братимуть, і хоч би що смертоносне випили, не пошкодить їм; на хворих будуть руки класти, і добре їм стане». Про святість і силу святого імені Ісуса свідчить святий апостол Павло: «Тому й Бог вивищив і дав Йому ім’я, що понад усяке ім’я, щоб перед іменем Ісуса всяке коліно приклонилося — на небі, на землі і під землею».

Святий Іван Золотоустий на слова псалмопівця: «Господи, яке предивне Твоє ім’я по всій землі… яке святе і страшне воно», каже: «Тим іменем знищена смерть, зв’язані біси, створене небо, відчинені брами раю, зісланий Святий Дух, раби стали вільними, вороги – синами, чужі – наслідниками, люди – ангелами. Його страхаються біси, бояться хвороби; тим іменем апостоли навернули вселенну; ним доконано багатство великих діл; ним звершуємо священні таїнства».

Сьогодні ми з довірою просимо Бога, щоб новий рік приніс цю нову дійсність, яка є скрита у таємниці Христового імені. Цим іменем ми отримуємо право називатися дітьми Бога Отця та спадкоємцями Божественного життя. Наше спасіння і кожна наша перемога над злом черпає силу в імені Ісуса, яке дає теж сенс імені кожного з нас. Кожен з нас має ім’я і його нам дали не тільки, щоб відрізнити від інших. Як і ім’я Ісуса, воно вказує, що ми теж маємо місію: зростати у святості та творити Божу волю тут на землі. Бог кожного з нас кличе по імені, тому у ньому є вписане неповторне послання нашого життя.

Славним прикладом цього є святий Василій (329-379), архиєпископ Кесарії, один з найвизначніших Отців, якому Церква дала титул Великий. Він справді Великий: як Архипастир Церкви та Законодавець монашого життя. Великий своєю святістю як аскет за покликанням і людина дії за своєю природою: єпископ, проповідник, учитель, богослов і вчений. Життя святого Василія є в повній гармонії з його наукою, а його наука є віддзеркаленням його життя.

Словами св. апостола Павла: «наслідуйте мене брати» та «будьте моїми послідовниками, як і я Христа» св. Василій Великий запрошує нас бути у житті вірними Правді Євангелія, плекати глибоку та непохитну віру в Бога та вірність його Церкві. Закликає бути вірними своєму імені, яким кожного нас кличе до блаженної вічності «Сущий» на ім’я Ісус.

 

† Тарас Сеньків,
єпарх Стрийський