Стрийська Єпархія УГКЦ

Офіційний медіаресурс

Казкова проповідь для дітей від о. Олега Кобеля

Пропонуємо Вашій увазі інтервю священика Стрийської єпархії о. Олега Кобеля для газети “Рідне поле”.

Щовесни і щоосені лихо-господарі не пропускають можливості підпалити суху траву. Так вони, мовляв, позбуваються бур’яну і оновлюють ґрунт. Не лякають їх ні попередження надзвичайників, ні закони України, ні штрафи. І ця безглузда традиція щороку стає причиною масштабних пожеж, у яких руйнується природна екосистема. І найцікавіше – бур’ян залишається! Поки закони не допомагають, єдиним дієвим способом боротьби з підпалами є просвітницька робота. По-особливому відкрив надважливу тему о.Олег Кобель, священик храму Преподобної Параскевії у селі Кавсько, референт Бюро екології УГКЦ з питань екології у Стрийській єпархії. Отець написав поетичну екоказку для дітей “Їжачок-рятівничок”, як проповідь для найменших. Про деталі ми дізнались в інтерв’ю.

– Отче, вітаємо з дебютом. Це Ваша перша книжка для дітей. Чому обрали саме таку наймолодшу аудиторію.

– Дякую. Якось я запитав у дітей, що роблять священики. Відповіли по-різному. Хтось сказав, що хату кропить, хтось — що людей хрестить. Але ніхто не сказав, що священик проповідує Слово Боже. А це наша основна функція. І робити це можна у різний спосіб, зокрема й через книжки. Малі діти теж потребують проповіді. Я вирішив це зробити ненав’язливо через казку.

– Який сюжет цієї казки?

– Це весела віршована казка про їжачка, який врятував лісових мешканців від пожежі. Він побачив, що горить ліс і першим побіг дзвонити в дзвін. Люди збіглись і погасили вогонь. І після цього їжачок уві сні почув голос, який сповістив, що відтепер він матиме дар. Всі його слова до дітей звучатимуть, як наказ. Головна думка казки — пояснити дітям, що Земля – наш спільним дім і, хто нищить землю, той грішить перед Богом. А ще їжачок — гарний приклад для малят. Він здоровий, спортивний і сміливий. Над ним сміялися, ніхто не вірив, що він встигне добігти до дзвону, але, оскільки, їжачок щодня займався спортом, йому це далося з легкістю.

– Як прийшла ідея написати саме екоказку?

– Я надихнувся на екоказку на Львівському форумі видавців. Я побачив, що є потреба, бо запитували і діти, і батьки. У Бюро з питань екології підтвердили необхідність нової літератури для дошкільнят. І якось я сів, і за один вечір її написав. Ставив за мету, щоб казка була легка до читання, жодних концепцій не формував, до половини книжки — не знав, чим вона закінчиться. Все спонтанно. Важливо було написати доступно, щоб діти зрозуміли, що кожен з нас відповідальний за створення світу. Якщо Бог створив Землю, а ми нищимо його творіння, то це ображає Творця. Коли шкодиш природі, то чиниш гріх. Така проповідь для дітей.
Також наприкінці ми пропонуємо розважально-просвітницький момент. Питання для обговорення та поради із завданнями. Наприклад, за яким номером слід повідомити про пожежу. А ще пропонуємо розіграти з друзями невеличку сценку на основі казки. На розвороті книжки є й велика замальовка, де діти можуть на свій смак розмалювати головних героїв.

– Чи маєте на меті продовжувати історію їжачка?

– Зараз готую книгу для дорослих з розважаннями на деякі цитати із Святого Письма. Але вже почав працювати і над новою казкою для дітей. Хотілось би, щоб вийшла ціла серія книжечок про їжачка, який рятує від різних екологічних проблем. Зокрема, зривання первоцвітів та сміття в лісі.

– Через казку Ви достукались до найменших. Чи розповідаєте про екологічний гріх дорослим?

Через казку мене чують і батьки тих найменших. Я часто їжджу по школах, але зараз маю на меті обійти з цією книжечкою всі дитячі садочки Стрия. З дітьми мені дуже легко. Це моя проповідь для них. Я, як відповідальний за екологію у Стрийській єпархії, постійно проводжу різні просвітницькі акції. Найуспішніше — це табори. А також прибирання, збір макулатури з виховним елементом про збереження лісів, посадка молодих дерев. У час Великоднього посту їжджу по парафіях заради екологічного навернення. Проводжу реколекції, дивимось разом з парафіянами екоролики, з найменшими — мультфільми. Багато хто вперше чує про екологічний гріх. Залишати сміття в лісі чи ловити рибу у час нересту — це гріх. Відповідальне ставлення до довкілля — це богословсько обґрунтований обов’язок кожного християнина. І моя – ціль донести це людям.

Розмовляла Марта Стадник, газета “Рідне поле”.